• רֹתֶם הַמִּדְבָּר

איום הלבנדר

קל להצמיד לפמיניזם את הדימוי של "לסביות-מוזנחות-שונאות גברים" כדי להגחיך ולערער אותו. אפילו הארגון הלאומי לנשים "NOW", ארגון פמיניסטי מרכזי באמריקה, ניסה בשנות ה-70 לבדל את עצמו מלסביות ומטרותיהן מחשש שאלו יחבלו במאמציו להשיג שינוי משמעותי.

התרחיש הזה קיבל את השם "איום הלבנדר" ("Lavender menace"); לפני שהצבע הורוד ולאחריו צבעי הקשת סימלו את הקהילה הגאה, ייצג אותה הגוון "לבנדר" של הצבע הסגול - ערבוב של ורוד וכחול, צבעים המייצגים בקוטביות את שני המינים.

בתגובה למהלכים שנקט NOW, כמו השמטת התרומה של ארגון למען זכויות לסביות מרשימת נותני החסות של הכנס הראשון שלו ונושאים הקשורים אליהן מתכניו, לסביות פמיניסטיות הקימו קבוצה שמטרתה לקשר בין שתי הזהויות. באופן אירוני הן קראו לעצמן "איום הלבנדר", בדיוק כפי שכונה החשש מהן ("ניכוס מחדש").

לקראת הכנס השני של הארגון הלאומי לנשים, חברות "איום הלבנדר" הדפיסו חולצות, כרזות ומניפסטים של הקבוצה, וב-1 למאי 1970 כשהחל הכנס הן כיבו את החשמל באודיטוריום ו"השתלטו" עליו באמצעותם. בזכות נחישותן ועידוד הקהל, הכנס (והבאים אחריו) לא שב למסלולו המקורי אלא נתן במה ללסביות, הקשיים שהן מתמודדות איתן והפמיניסטיוּת שבהיותן שוברות מוסכמות מיניות ומגדריות עליהן מושתת הדיכוי של נשים.

"איום הלבנדר" בקונגרס השני של "ארגון לאומי לנשים", 1970, דיאנה דיוויס, מתוך האוספים הדיגיטליים של הספרייה הציבורית בניו-יורק.


נשות "איום הלבנדר" השיגו את מטרתן - לסביות התקבלו אצל "NOW" כסוגיה פמיניסיטית שהארגון פועל למענה, וכיום הן חלק בלתי נפרד מהפמיניזם עצמו. בכל זאת, הפחד מלהדמות למפלצת שעירה ששונאת גברים נותר על כנו, ולכן הפמיניזם עדיין מתון, מאופר וחלק משיער גוף; זה מה שמאפשר את קיומו במיינסטרים.בימינו לבנדר הוא רק סוג של צמח, לא מאיים אלא בעל סגולות מרגיעות. יש לו מינים רבים, ביניהם "אזוביון דגול" שגדל בר בארץ ישראל ונמצא בסכנת הכחדה בגלל הרס בתי הגידול שלו. מהפרחים של המינים האכילים אפשר להכין סירופ לבנדר טעים באופן הבא:


-לקטוף פרחי לבנדר עם גבעול (השתמשתי בלבנדר משונן),

לשטוף אותם,

לנער,

לאגוד בחוט

ולתלות לייבוש בחדר מאוורר למשך כשבועיים כשהפרחים לכיוון הרצפה.


-להפריד את הפרחים היבשים מהגבעולים,

להוסיף אותם לסיר שהורתחו בו מים וסוכר ביחס של 1:2 (לטובת הסוכר)

ולבשל על אש נמוכה עד לקבלת גוון וריח מספקים.


-לצנן,

לשמור בכלי מעוקר

ולהשתמש במשקאות וקינוחים.  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • RSS

כל הזכויות שמורות 2020