• רֹתֶם הַמִּדְבָּר

איך הצלתי גבעת כורכר

לקראת ט"ו בשבט הועלה בעמוד האינסטגרם של משתלה שאני עוקבת אחריה פוסט המזמין אנשים להגיע למשתלה כדי לקבל פקעות עודפות ולשתול אותן בגבעת הכורכר שהיא נמצאת למרגלותיה. הכוונה אמנם הייתה טובה, למנוע "בזבוז" של פקעות ולקרב אנשים לטבע, אך מדובר בפעילות חסרת אחריות ואף מסוכנת; שטחי בר הם מצרך כה חשוב וכמעט נדיר, והתערבות בהם היא הרסנית ועלולה לגרום להכחדת מינים של צמחים וחיות, לכן הגבתי על כך בפוסט.


המשתלה הייתה בסדר גמור (חוץ מזה שחשבה על הרעיון והתכוונה להוציא אותו לפועל), היא מחקה את הפוסט וכתבה לי לאחר בדיקה שהצדק איתי ותודה. שמחתי בחלקי, לא קורה הרבה שאנשים פשוט אומרים לך "צודק\ת" וחוזרים בהם, אבל המקרה הזה הוא רק קצה הקרחון של בעיות חמורות ומטרידות: חוסר בחינוך לשמירת טבע, חוסר בשמירה פיזית עליו ובלבול בינו לבין גינון.


גינון הפך לטרנדי בשנים האחרונות וזה מתבטא בתפוצה הגדלה של גינון אורבני הכולל צמחי בית, גינות מרפסת וגינות קהילתיות, והוא נחשב לעיסוק חיובי כי הוא "ירוק" ו"טבעי". זה נכון שצמחים פולטים חמצן ויכולים להועיל לאוכלוסיות הציפורים והחרקים באיזורים מעויירים, אבל אסור לשכוח שבסופו (או תחילתו) של דבר גינון הוא מלאכותי מעצם היותו (ואפילו הרסני כשהוא מחליף שטחים טבעיים), שהצמחים שנמכרים במשתלות לא טבעיים אלא מהונדסים ומיובאים, והכי חשוב - שהטבע הוא מבנה מורכב ועמוק הרבה יותר מאשר צמחים יפים או אכילים, והוא מכיל מרקמים עדינים והתאמות מדוייקות שנטיעת עצים לא תוכל לחקות.


הדבר ה"טבעי" והיעיל ביותר הוא פשוט לשמור על הטבע. ברור שלא יכולים להיות לו מאבטחים או תצפינתיות, אבל אפשר לפחות לא להתערב בו בידיים לא מקצועיות, להציב שילוט לגביו באיזורים הרלוונטיים, להכריז על יותר שטחים כשמורות ולבנות בתים לגובה.


הגבעה הזאת אינה מוגנת לעד והיא רק יחידה, אבל היא הזכירה לי שאין לזלזל בכוחו של האינטרנט להשפיע על החיים האמיתיים ובתועלת שבהשמעת קולך.

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • RSS

כל הזכויות שמורות 2020