• רֹתֶם הַמִּדְבָּר

בינג' פמיניסטי בנטפליקס

על אף שיש אירועים קולקטיביים וחוויות משותפות למין האנושי, גברים ונשים חווים וחוות את העולם בצורה שונה על כל חושיהן\ם; זאת בגלל החיברות המגדרי שמשפיע על תפיסת העצמי והאחר\ת, ההתנהגוית, תחושת הביטחון והדברים אליהם שמים לב, וכמובן גם בגלל הבדלים פיזיים. למרות זאת, במשך אלפי שנים שמענו, ראינו וקראנו בעיקר את נקודת המבט של גברים על העולם (ועל נשים).


התמורות שהחיל הפמיניזם על החברה בעשורים האחרונים מאפשרות לנו סוף סוף לצרוך תוכן נשי, שמלבד היותו מוצלח ומעניין הוא גם רלוונטי וחשוב להבנה של שני המינים את החוויה הנשית בעולם.


בנטפליקס זמינות לצפייה כמה תוכניות שאני מגדירה כפמיניסטיות, הנמצאות במיקום אידאלי על הספקטרום של תוכן פמיניסטי: לא מדכאות עד כדי וויתור כי הכל רע ואבוד, אבל כן מעניינות ומרגיזות מספיק כדי לחשוב ולפעול, ואף מעוררות השראה. חשוב לציין שלמרות שהתכניות פמיניסטיות ברמה העלילתית, הנשים בהן עדיין מצולמות ישנות ומתעוררות עם איפור וחזייה.


1. גרייס ופרנקי

"נעורים וגם (עד לאחרונה) בתוליות של נשים נחשבים 'יפים', כיוון שהם מייצגים העדר ניסיון חיים ובורות מינית. הזדקנות נחשבת 'לא יפה', כיוון שעם התבגרותן נשים צוברות כח, ומכיוון שתמיד יש לשבור מחדש את הקשרים הבין דוריים בין נשים: נשים מבוגרות חוששות מצעירות, נשים צעירות חוששות ממבוגרות, ורישומו ההרסני של מיתוס היופי ניכר לכל אורך משך החיים הנשי." (מתוך "מיתוס היופי"\נעמי וולף).


נשים מבוגרות כפי שלא נראו על המסך: בשנות השבעים לחייהן, גרייס המוקפדת והרשמית ופרנקי ההיפית מגלות שבעליהן המיודדים הם למעשה הומואים שמאוהבים כבר עשרים שנים ובכוונתם להתחתן. כל מה שהן הכירו בארבעים שנות נישואיהן מתפרק, והן יוצאות יחד למסע של גילוי עצמי ובניית הפרק הבא בחיים, העובר דרך חברות, אייג'יזם וויברטורים.


2. כתום זה השחור החדש

על נשים בבית כלא חל דיכוי כפול. לא זאת בלבד שהן נשים, הן גם מוגבלות פיזית ונתונות לחסדיהם של סוהרים. הסדרה מציגה את חייהן של נשים ממוצאים שונים שביצעו פשעים שונים בבית כלא אמריקאי: העבר שהוביל אותן לשם, התהליכים שהן עוברות והדרכים שהן מוצאות לשמור על צלם אנוש.


3.גלואו

תהיתן פעם איך נשים הלכו ברחוב בלילה בלי טלפונים ניידים? הצצה למצבן וחייהן של נשים בשנות ה-80 (שמסתמן כי לא היו שונים מאוד מהיום): רות' ווילדר שחולמת להתפתח כשחקנית מגיעה אל אודישן לתכנית טלוויזיה ראשונה מסוגה על היאבקות נשים. הסדרה עוקבת אחרי תכנית ההיאבקות המלהטטת בין העצמה לדיכוי והמשתתפות בה.4. האקסית המטורפת

סדרה על חייה החדשים של רבקה, עורכת דין מצליחה מניו יורק שביום בהיר אחד עוברת לווסט קובינה הנידחת בה גר אהוב נעוריה. היא פועלת בדרכים הזויות ואף פליליות כדי לזכות בליבו, ובדרך יוצרת קשרים משמעותיים אחרים ומתמודדת עם הפרעות הנפש שלה.


קטע נהדר מתוך הסדרה הוא שיר פארודי על פמיניזם ליברלי, זרם הגורס כי כל דבר שאשה עושה הוא פמיניסטי ומעצים אם היא רוצה לעשותו, בלי לחשוב על הסיבה שגורמת לה "לרצות".


5. אמהות עובדות

קומדיה חושפנית, עמוקה וקלילה על החיים השונים של נשים המשלבות בין הורות לקריירה והקשיים שלהן.


6. ילדות טובות

שלוש חברות נורמטיביות במצוקה כלכלית מחליטות לקחת שליטה על חייהן ולשדוד סופרמרקט עם רובי צעצוע כדי לקיים את משפחותיהן; משם הן מסתבכות עם העולם התחתון, הגברי במהותו, ונשאבות לתוכו.


7. קימי שמידט

לאחר 15 שנים, קימי שמידט משתחררת מבונקר תת קרקעי בו הוחזקה עם עוד שלוש נשים ע"י כומר מטורף שטען כי הציל אותן מסוף העולם. היא מגיעה לניו יורק במטרה להתחיל חיים חדשים, ולשם כך עליה להשלים פערים ולהשתלב בעולם הזר: היא מכירה לראשונה את גוגל, את עולם העבודה, את היחסים עם גברים, את הפמיניזם החדש ובעיקר את עצמה כאדם בוגר וחופשי.

עוד ביקורת על פמיניזם ליברלי, מתוך הסדרה:

צפייה מהנה!


שתפו אותי בתגובות בעוד סדרות פמיניסטיות שאתן אוהבות.

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • RSS

כל הזכויות שמורות 2020