• רֹתֶם הַמִּדְבָּר

וינקה ברברית

היה הייתה בארץ וינקה רב שנתית. קניית שתיל אחד שלה הספיקה לכל החיים: היא הייתה שיח גבוה שפָּרַח בורוד או לבן, הרבה את עצמו במהירות, ונכנס לתרדמת בחורף וחזר כל קיץ. היום לא ניתן למצוא אותה על מדפי המשתלות והיא נצפית בגינות בודדות ברחבי הארץ, שהושארה בהן ושרדה בזכות התכונות המוזכרות מעלה.

וינקה רב שנתית בחצר של סבתי

למה ואיך היא נעלמה? הוינקה עברה "השבחה", מונח המתאר במקרה זה יצירת צמחים בעלי תכונות מבוקשות. בהשבחת הוינקה הרחיבו את מנעד הצבעים שהיא פורחת בהם, אבל בעיקר הקטינו והפכו אותה לקצרת חיים ו"עקרה". למה שמישהו יבקש את התכונות האלה? כמו תמיד, זה בגלל כסף (של גברים). יצרני ומפיצי הזרעים מעוניינים בתכונות האלה בגלל שאימתם היא שנלמד "לדוג" לבדנו ולא נזדקק להם יותר. כל הצמחים מתרבים בדרך זו או אחרת (זרעים, ייחורים, נבגים, התפצלות ועוד), לכן באופן תאורטי אנחנו יכולים ויכולות "להשיג" כל צמח שקיים בלעדיהם, או לקנות במשתלה צמח פעם אחת לכל החיים, אבל זה כמובן לא משתלם להם. מסיבה זו, וינקה היא כיום צמח נמוך, קצר חיים ו"עקר", זר פרחים עם שורשים, שבעונה החמה מכסה בשעמום את איי התנועה העירוניים בארץ ומוחלף בהם בקצב מסחרר. חישבו על עלות השתילים, הריסוס וכוח האדם שנדרשים לעירייה (ולמגדל הפרטי) כדי לתחזק ערוגת וינקות בימינו.


מתוך אתר עיריית רחובות

וינקה לבנה רב שנתית שהפיצה זרעים מחצר פרטית; שוחחתי עם הבעלים שסיפרה כי הביאה לראשונה את הצמח לפני שנים רבות ומאז הוא מתרבה, והציעה לי בלבביות שתילים

אך לא מדובר רק בוינקה. השנה הקוסמוס מהמשתלות היה לא מוצלח, פעם הטגטס היה גדול יותר ונדרשו פחות שתילים ממנו כדי למלא שטח, הדליות היו אחרות, צמחים עונתיים כמו פטוניה ולוע הארי הרבו את עצמם בהצלחה (היום רובם זני מכלוא שהזרעים שלהם בעלי תכונות גנטיות משתנות ובלתי צפויות, ולכן אין למשתלה ולמגדל הפרטי סיבה להשתמש בהם), ועוד דוגמאות שלא זכיתי לראות.

טגטס גדול וגבוה בחצר של סבתי שאף מרחיק מזיקים

תהליך מסוכן זה בתחום הגינון עלול להכחיד מינים וזני מורשת של צמחים, והוא עוד ביטוי לתרבות הצריכה של החברה המערבית. רוב הכיכרות ואיי התנועה בארץ נראים אותו הדבר; אותם חמישה סוגי צמחים שתולים בהם, ואלו מסודרים בטורים או קבוצות זהות. יש תחלופה מהירה של שתילים, כי אין סבלנות לעונות השנה והשינויים שהן מחילות על צמחים, לכן הם לא צריכים להיות איכותיים אבל כן צבעוניים יותר עם פרחים גדולים יותר. צמחים עונתיים עכשוויים הם מהירים, מונוטוניים וזולים, כמו רוב מה שאנחנו רוכשים ויוצר בסין.

מתוך דף הפייסבוק של כרמל שאמה הכהן, ראש עיריית רמת גן

לכן אל תטעו להתייחס אל הירקות והפירות בסופר והצמחים מהמשתלה כאל "טבע", הם רחוקים ממנו מאוד. השבחה יכולה להיות כלי נהדר להפקת המיטב מצמחים למען האנושות והסביבה, אך בבירור נעשה בה שימוש לרעה ע"י יצרני ומפיצי הזרעים. אז במידה והצמח שלכן מת במהרה, או שאתן לא מצליחות להנביט או לגדל כראוי זרעים שבידיכן, ייתכן שהאשמה לא עליכן.


ואם יש לכן זרעים וייחורים מצמחים "של פעם", שתפו אותם עם אחרים כדי לשמור עליהם ולהעלות את המודעות לתופעה.

ייחור מפותח של וינקה רב שנתית

מכירות עוד צמחים ששונו ו"התקלקלו"? מוזמנות לשתף אותי.

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • RSS

כל הזכויות שמורות 2020