• רֹתֶם הַמִּדְבָּר

חלמוניות וחמלה

ממש בימים אלו ורק לזמן קצר פורחות חלמוניות ברחבי הארץ. החלמונית היא גאופיט, צמח שיש לו איבר אגירה תת קרקעי, ועלים ופרחים שקיימים רק לפרק זמן קצוב בשנה. זהו צמח בר מוגן, כיוון שקטיפה חוזרת ונשנית שלו תמנע את הפצת הזרעים שלו ועלולה להכחיד אותו.


מקור השם "חלמונית" הוא בדמיון של צבע הפריחה לצבע חלמון ביצת התרנגולת. השם לא בוטה כמו "אמנון ותמר", אבל מקורו בתעשייה מזעזעת, והוא מעיד על הנרמול שלה. אנחנו גדלות וגדלים על מיתוס לפיו תרנגולות מטילות ביצה בכל בוקר, 365 ימים בשנה, לולן חביב אוסף את התוצר המיותר להן שמגיע לצלחת שלנו, וכך אנחנו מכירים את החלמון וקוראים לצמח על שמו. האמת היא שתרנגולות בטבע מטילות כ-20 ביצים בשנה, וכדי לספק את צריכת הביצים ע"י בני האדם תרנגולות "בויתו" באמצעות עיוותים גנטיים קשים והן עוברות מסכת התעללויות כדי ליצור סטרס, שהוא מזרז התרבות.


כחלק מתעשיית הביצים, מדי יום בישראל אלפי אפרוחים חיים נגרסים במקרה הטוב או נזרקים לגסוס בפח; כל אחת מהתרנגולת מטילה בשנה כ-300 ביצים גדולות ומכאיבות כשהן נמצאות בכלובים צפופים, פוצעים ועקומים כדי שלא יוכלו לעמוד בנחת, ומדי פעם מורעבות ומסונוורות בהבזקים בשביל לזרז את הטלת הביצים. בתום שנתיים הן מחושמלות למוות כי תפוקתן יורדת.

כל אלו ועוד נמצאים בתודעתם של טבעונים רבים שבחרו באורח חיים זה ממניעים אידיאולוגיים; לא כמסמך מפורט, אבל זה שם, מעין טראומה משנית. בגלל זה חשבתי על ההקשר של חלמוניות ותעשיית הביצים. השתדלו לכבד את הטבעונים והטבעוניות שבחייכם; לא צריך לשנות את הרגלי התזונה שלכם, רק להיות רגישים לידם בוויתור על שיחות עמוקות ומפורטות בנושא מוצרים מן החי ו"צחוקים" על טבעונות, גם אם נראה שזה לא מפריע.


החלמוניות המופיעות בפוסט צולמו בשמורת החלמוניות שברכס בוקר.

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • RSS

כל הזכויות שמורות 2020