• רֹתֶם הַמִּדְבָּר

ייחורים DIY

מהו ייחור?

ייחור הוא חלק שניתק מצמח מסוים והופך לצמח נפרד בפני עצמו באמצעות פיתוח מערכת שורשים אוטונומית, אך שומר על התכונות הגנטיות של צמח האם. למעשה, כשאנו מייחרות צמח אנחנו מעודדות את יציאת השורשים שלו; זוהי אחת הדרכים של ריבוי וגטיטיבי (רבייה שמתבצעת ללא זוויג), והיא אפשרות זולה, זריזה ובטוחה לייצור שתילים חדשים. ניתן להשריש צמחים באדמה ובמים, אך אני מעדיפה את הדרך השנייה ועליה אפרט בפוסט זה.


איך לייחר?

1. בחירת צמח

בחרי צמח רב שנתי, כזה שחי יותר מעונה/שנה אחת. עליו להראות בריא, מכיוון שהייחור מקבל את התכונות של צמח האֵם שלו. צמחים מומלצים שמצליחים הם צמחי תבלין, בשמת, קולאוס, פוטוס, לפופית הבטטה, פלקטרנטוס, יהודי נודד, קיסוס ועוד.


2. גזימת הייחור

עדיף לקחת ייחור מחלקים בצמח שנראים צעירים יחסית, מכיוון שיש בהם יותר "מרץ" להשרשה. גזמי ענף \ גבעול בעל מפרקים מהם יוצאים ענפים או עלים לאורך נוח.


3. סידור הייחור

הסירי בעדינות את כל הפרחים שעל הגבעול (אם ישנם) יחד עם העלים התחתונים כדי לאפשר לייחור להפנות את עיקר האנרגיה שלו ליצירת שורשים (ולא להזנת הפרחים והעלים). יש להשאיר עלים בודדים בחלקו העליון למען פוטוסינתזה. בנוסף, גזמי את קצה הייחור בזווית אלכסונית כדי להגדיל את שטח המגע שלו עם המים.


4. מיקום הייחור

אני מעדיפה ייחור צמחים במים כי באופן זה אין צורך לדאוג לרמת לחות גבוהה שנדרשת לפיתוח שורשים, ואפשר לצפות בהתפתחותם המעניינת מקרוב. בנוסף, אם ייחור ישירות בעציץ לא יצליח וירקב, מצע השתילה יתבזבז. כדי להשריש את הייחור במים, יש להכניס את הגבעול לכלי עם מים שלא נוגעים בעלים שנותרו ולמקם אותו באיזור ללא שמש ישירה.


5. המתנה

יצירת השורשים עשויה להתרחש בין כמה ימים עד מספר שבועות, ואינה תהליך ארוך ברוב הצמחים. אל דאגה, הגבעול ישרוד במים לבדם בתקופת ההשרשה, מכיוון שהיווצרות השורשים דורשת בעיקר סוכר אשר מסופק מתהליך הפוטוסינתזה בעלים שהשארתן. מומלץ להחליף את המים אחת לכמה ימים כדי לא לאפשר ליתושים להתרבות בהם.


6. שתילה

לאורך זמן, מים לבדם לא יוכלו לענות על צרכי הצמח באופן מיטבי, ולכן לאחר הופעת שורשים מספקים יש להעביר אותו לעציץ (זה המקום לציין שהאדמה עצמה אינה מזינה את הצמח אלא המינרלים שהיא אוחזת; מסיבה זאת, כן ניתן לגדל צמחים במים, אך יש לצרף אליהם תוסף תזונתי. אופן גידול זה נקרא גידול הידרופוני).

הציבי את העציץ עם הייחור במקום מוצל עם תנאים נוחים; גם אם הצמח דורש שמש מלאה, העבירי אותו אליה רק לאחר שיתחזק ויתבסס.

יוצאי דופן

1. סוקולנטים

נתקי בעדינות עלה מהצמח הנבחר והניחי אותו במקום מואר עד להופעת שורשים וצמיחה מחודשת. מכיוון שסוקולנטים הם צמחים שאוגרים מים (לכן זקוקים להשקיה מועטה), הצמיחה המחודשת תוזן מהמים האגורים בעלה שנותק. לאחר שהצמח החדש גדל והעלה ממנו הוא יצא כבר הצטמק, נתקי אותם אחד מהשני בעדינות ושתלי את הסוקולנט החדש.


2. קקטוסים

נתקי (עם כפפות!) עלה של קקטוס מהצמח והשאירי אותו למשך כמה ימים במקום מוצל בבית עד להגלדת הפצע שנוצר מהניתוק. לאחר מכן, הציבי את העלה בכלי עם מים עד להופעת שורשים כרגיל.


3. עצים

ייחורי עצים נעשים באדמה. הסבר מפורט על כך נמצא בבלוג של איריס – "מצמיחה מאדמה". אוסיף כי ניתן לעזור לייחור להצמיח שורשים באמצעות הורמון השרשה שתוכלו לקנות במשתלות, ושעצים מסוימים יזדקקו להרכבה כדי להניב פירות.


4. שלוחות

ישנם צמחים שמרבים את עצמם באמצעות הוצאת שלוחות, כמו ירקה ותות. אפשר לנתק את השלוחות מהצמח ולהשריש במים כמפורט בפוסט.


לפעמים ייחורים לא מצליחים שלא באשמתך, זהו פשוט הטבע, לכן מומלץ לנסות לייחר מספר גבעולים \ ענפים של אותו צמח במקביל.


בהצלחה!

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • RSS

כל הזכויות שמורות 2020