• רֹתֶם הַמִּדְבָּר

שמות צמחים ותרבות האונס

סִגָּל שְׁלוֹשׁ-גּוֹנִי, סיגל ססגוני, או בשמו העממי "אמנון ותמר", הוא צמח נוי חד שנתי הפורח בחורף. מוצאו באזורים הקרים של אירופה, שם הוא צמח בר רב שנתי, ובאמצעות השבחה גנטית הוא תורבת לכדי הצמח המוכר לנו בגינות.


בעבר הועלו בארץ הצעות שונות לשמו הציבורי של הצמח, אך הצעתו של שאול טשרניחובסקי ניצחה. כשזה תרגם סיפור רוסי על אח ואחות שהתאהבו מבלי לדעת על קשרם המשפחתי וכשנודע להם עליו מתו מחובקים, הוא קרא להם בגרסתו "אמנון ותמר". השם לקוח מהסיפור המקראי על אמנון שאנס את אחותו תמר. איני יודעת מה בפרח היפה הזה אמר לטשרניחובסקי "אונס במשפחה", אבל אני לא מופתעת כי בסך הכל מדובר בגבר חובב קטינות ("שירים לאילאיל" הוא מחזור שירי אהבה שכתב לרחל אלכסנדר בת ה-17 שפגש בהיותו בן 42).


"תרבות האונס" היא שם כולל למגוון הדרכים בהן החברה האנושית מעודדת אלימות מינית כלפי נשים (ומעלימה עין ממנה), ובכך ממשיכה לנרמל אותה. כשאני רואה כיכרות ואיי תנועה מצועצעים המלאים בפרחי "אמנון ותמר", אני חושבת על תמר המסכנה שכלואה ומונצחת עם האנס שלה ברחבי הארץ. חשוב וראוי לה לכנות את הצמח בשמו המדעי (סִגָּל שְׁלוֹשׁ-גּוֹנִי; סיגל ססגוני) או למצוא חלופה ציבורית ראויה, כדי למגר את שמו העכשווי הנורא.


אונס תמר | לה-סואר | 1640צמח נוסף ששמו מושפע מתרבות האונס הוא מימוזה ביישנית, שמכונה גם "אל תיגע בי" ו"הצמח הביישן". מקור שמו של הצמח מהמילה הלטינית "pudica" שפירושה "ביישנות". לצמח תכונה מיוחדת של תנועה סייסמונסטית (seismonastic movement), שגורמת לעליו להתכנס ולהסגר בתגובה לגירוי מכני של גוף זר כמו יד אדם, חרק וגשם. נראה כי זהו מנגון הגנה מפני מזיקים, שכן בסגירת העלים מצטמצם שטח המגע שלהם עם הצמח. המימוזה לא ביישנית, היא פשוט לא מעוניינת שיגעו בה, ויש לכבד את זה. לבני האדם קשה להעלות על הדעת או לקבל את זה שמישהו לא רוצה בחברתם, אז הם משליכים עליו את הסיבה לכך וממציאים בו פגם."ואת היית יפה כמו פרח שאסור היה לקטוף

רציתי רק לקטוף אותך

רציתי לקטוף"

פוסט זה הוא הזדמנות להזכיר את השיר של עומר אדם "שני משוגעים", ובייחוד את השורות הנ"ל, אותן אני רואה כרפרנס לשיר "ואלס להגנת הצומח" של נעמי שמר, שמדבר על הטרדות ותקיפות מיניות.מכירות עוד צמחים שהשם שלהם מושפע מתרבות האונס? מוזמנות להגיב.עדכון 2019\8\2:

בעקבות אזכור השיר "שני משוגעים" של הזמר עומר אדם, האשימה אותי קבוצת פמיניסטיות מזרחיות בגזענות, אשכנזיוּת, אליטיסיוּת, שמאלנוּת ופריווילגיוּת. לטענות הזויות אלה אהיה מוכנה להגיב רק בראיון עם רועי צ'יקי ארד לעיתון "הארץ", על כוס אייס קפה טבעונית עם חלב שקדים שהוכן במקום במסעדת "אנסטסיה" (רועי תביא קשית רב פעמית מהבית).

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • RSS

כל הזכויות שמורות 2020