• רֹתֶם הַמִּדְבָּר

פרפר נולד

אחד הפרפרים היפים והנפוצים בארץ הוא זנב סנונית נאה, שנקרא כך משום הדמיון של זנבו לציפור סנונית. מרתק לצפות בתהליך הגדילה שלו ומרגש לחוש חלק ממנו; בזמן קצר זחל עובר שינויים גדולים ולבסוף הופך לפרפר מרהיב. כדי להפוך חצר\מרפסת\אדן חלון לידידותיים לזנב סנונית נאה יש לגדל שיח בריא של פיגם, צמח בר ארץ ישראלי והפונדקאי של הפרפר זנב סנונית נאה.


זה יכול לקחת זמן בהתאם לאזור המגורים שלכן ומצב אוכלוסיית הפרפרים בו, אבל נקבות הפרפר נמשכות לפיגם ומטילות עליו ביצים צהובות קטנות. לרוב לא מבחינים בהן אלא כאשר הזחלים בוקעים. תחילה הם קטנים מאוד, צבעם חום ולרחובם פס לבן. עם הזמן ולאחר נשלים, הזחל גדל ומקבל מראה אופייני בגווני ירוק, כתום ושחור, המשתנה מעט בהתאם לעונת השנה. לזחלים בלוטה שמיוחדת לסוג "זנב סנונית", צורתה כשל מזלג והיא יוצאת כשהזחל חש סכנה ומפרישה חומרים מסריחים ורעילים למען הגנה.

עת ההבחנה בזחלים יש שתי אפשרויות: להניח להם על שיח הפיגם ולתת לטבע לעשות את שלו, או לגדלם באופן מבוקר. היתרונות של גידול מבוקר הם הגנה על הזחלים מפני ציפורים שעלולות לאכול אותם וצרעות טפיליות שעלולות להטיל בתוכם ביצים, ושמירה על הגלמים העתידיים מקובצים במקום מסודר ולא פזורים על פני משטחים וחפצים בהם יוכלו להוות מטרד. החיסרון הוא אחריות. בכל אופן, לא תמיד כל הזחלים הופכים לפרפרים בריאים ועם הצער שבדבר יש לזכור שזהו הטבע.


אם תבחרו לגדל את הזחלים בצורה מבוקרת יש לדאוג להם למקום סגור אך מאוורר, כדוגמת קופסה גדולה מספיק שה"מכסה" שלה הוא רשת חלונות נגד יתושים (אין להשתמש בכלי זכוכית ואין לקרב את הזחלים למים). מומלץ להניח את הקופסה בחוץ בצל, כדי שהזחלים לא יפגעו מקירור\חימום בבית, ושבית הגידול יהיה כמה שיותר טבעי. יש לספק לזחלים מזון בתדירות הנדרשת; אם הם כיסחו את שתיל הפיגם שלכן (אל תזרקו, הוא יתחדש) ניתן להאכיל את הזחלים בצמחים נוספים ממשפחת הסוככיים, כדוגמת עלי כוסברה, שומר וגזר, אך יש לוודא שאינם מרוססים כדי לא להרוג אותם.


לאחר כשבועיים (גם תלוי בעונה) הזחלים יפסיקו לזוז, יתעקלו מעט וישלחו שני קורים למשטח שמולם - זוהי תחילת ההתגלמות. אין לגעת או להזיז את הגלמים כדי לא לפגוע בהם. לאחר כשבועיים נוספים הפרפרים צפויים לבקוע מן הגלמים בשעות הבוקר עד תחילת הצהריים. אם הם בתוך קופסה, יש להקפיד לבדוק אותה מדי יום כדי שהפרפרים לא יהיו כלואים ויפגעו. לעיתים זחלים שהתגלמו לקראת החורף יישארו בתרדמה עד האביב.


לאחר הבקיעה הפרפרים זקוקים לכמה שעות כדי לייבש את הכנפיים ולהתחזק עד שיצאו למסעם, וזה חלון הזמן להתפעל מיופיים, לצלם אותם ואפילו לתת להם לעלות בעדינות ליד שלכן.


  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • RSS

כל הזכויות שמורות 2020