• רֹתֶם הַמִּדְבָּר

בולבול, זין ומה שביניהם

"בולבול צהוב שֵׁת" על שם האחוריים הצהובים שלו או "בולבול ממושקף" על שם העיגולים המקיפים את עיניו כמסגרת, הוא ציפור שיר משכימת קום והמין הנפוץ בישראל מבין ציפורי הסוג בולבול ממשפחת הבולבוליים. תזונת הבולבול מורכבת מחרקים, תולעים ובעיקר פירות; בגלל הנזק שגורמת הציפור לחקלאות, הותר בעבר לצוד אותה, אך היום היא ציפור בר מוגנת כמו שאר ציפורי השיר למעט הזרזיר, שיחד עם עופות נוספים מותר לציד בישראל בעונתו. הבולבולים בדרך כלל חיים בזוג, לאו דווקא למטרות רבייה ולא רק כזכר ונקבה, והם נוהגים להתחכך ו"לסרק" אחד את השני. נקבת הבולבול בונה את הקן "אינסייד אאוט" - תוכו שזור עשבים וזרדים, ואילו היקפו מרופד בחומרים רכים אם הם בנמצא. הביצים שהיא מטילה הן בגווני סגול.

אם ברצונכן להזמין בולבול (ועוד ציפורים) לחצרכן, מומלץ שיהיה בה עץ צפוף וקערת מים רדודה לשכשוך, ויוכלו לעזור גם מתקני האכלה והשקיה ואף תיבות קינון, אותם אפשר לבנות או לרכוש. אם אתן מגדלות פירות וחוששות להם, רצוי לעטוף אותם בשקית אורגנזה כדי למנוע את אכילתם, ולהשאיר לציפורים את הפירות הגבוהים בעץ שממילא קשה להגיע ולקטוף אותם.


ניתן לקבל השראה באתר "צימר בגליל", כינוי לחצר של ג'קי וציפי בה מתועדות באופן מרהיב ומשעשע ציפורים שמתארחות ונהנות מ"ארוחת בוקר גלילית" ושכשוכים ב"ג'קוזי".

בולבול נתפס על חם במצלמה נסתרת בצימר | צילום: ג'קי סויקיס

מקור שם הציפור "בולבול" הוא מילה דומה בערבית שפירושה "זמיר", אך בעברית השם בולבול מעורר גיחוך ומבוכה אצל רבים ורבות בגלל שהוא אחד מכינוייו העממיים של הפין. האם זה פגע בסיכוייה בתחרות "הציפור הלאומית"?

קמפיין של דורקס בשיתוף הוועד למלחמה באיידס שנפסל לשידור בטלויזיההבושה סביב הציפור "בולבול" לא מתיישבת עם כך שהפין וייצוגיו נפוצים מאוד בתרבות שלנו. מביך להזכיר את הפין כשהוא לא מייצג משהו גס ואלים, כמו במקרה של הציפור בולבול; לכן הפין נקרא בשפה הרווחת "זין" - מילה שבתנ"ך פירושה "חרב". שם מקובל לקיום יחסי מין הוא "להזדיין", על אף שלא כל יחסי המין כוללים "זין", וממנו נגזרים: "זיינו אותי" כהבעת תחושה של חווית ניצול; "נשבר לי הזין" בתור נמאס לי; "אני אזיין אותך" כאיום; "אני שם עליך זין", "אני לא שם על זה זין" ו"זין שלי" כביטוי לזלזול וחוסר עניין. השימוש היחיד שעושה הסלנג בפות הוא הקללה "כוס אמא שלך", שגם היא שימוש באנטומיה נגד נשים. כל אלו מנרמלים אלימות מינית בהפיכת מושגים מעולם המיניות העכשווית לשליליים.


אך לא מדובר רק בשפה, הפין נפוץ מאוד בעולם גם מבחינה ויזואלית. מבנים פאליים מסמלים כוח (ועושר) בגובהם, גודלם וצורתם. "אצבע משולשת" היא כנראה תנועת היד הנפוצה והמוכרת ביותר אחרי ניפוף לשלום, והיא מביעה זלזול והתגרות ביצירת דימוי של פין. ציורים של פין ואשכים המעטרים מחברות ושולחנות בבתי ספר, קירות וכתובות גרפיטי מצהירים על נוכחותם של גברים, מעין חתימה שלהם.

שלט על דלת הכניסה לשירותי הנשים בקניון עזריאלי תל אביב

ה"זין" שזור כל כך בחיינו כדי שנשים תזכורנה תמיד את יחסי הכוח בין המינים ואת הסכנות שטמונות להן בחיי היום יום.

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • RSS

כל הזכויות שמורות 2020